AIDS

AIDS

AIDS to zespół chorobowy spowodowany uszkodzeniem układu immunologicznego i zwiększoną podatnością na infekcje, wywoływany przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV1 i HIV2). Aids przenosi się poprzez zakażone nasienie, wydzielinę pochwy i krew, atakując białe krwinki ( limfocyty T ) i pozbawiając organizm zdolności niszczenia bakterii i wirusów. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, poprzez kontakt z zakażoną krwią i preparatami krwiopochodnymi, przy dożylnym podawaniu leków, przetaczaniu krwi i wstrzykiwaniu narkotyków. Objawy choroby różnią się w zależności od miejsca występowania jak i grupy ryzyka. W Europie i Ameryce Północnej u chorych na AIDS rozwijają się takie choroby jak: nowotwór złośliwy skory mięsak Kaposiego, pneumocystyzowe zapalenie płuc, gruźlica. W Afryce dominuje przewlekła gorączka, kaszel i biegunka wyniszczająca organizm. AIDS rozpoznawany jest na podstawie dodatniego wyniku testu na obecność przeciwciał przeciw HIV( test ELISA ) oraz na podstawie objawów klinicznych chorób związanych z AIDS. Posiadanie wymienionych objawów nie musi oznaczać że masz AIDS, ale z pewnością powinieneś udać się do lekarza, bo świadczą one o trwającym procesie chorobowym nie koniecznie wiążącym się z AIDS

Objawy

Grzybicze zakażenia drożdżakami Długotrwałe zmęczenie i osłabienie bez wyraźnej przyczyny Powiększenie węzłów chłonnych Utrzymująca się podwyższona temperatura ciała Nocne poty Spadek wagi bez wyraźnej przyczyny Utrzymujący się kaszel lub ból gardła bez wyraźnej przyczyny Duszność Długo trwające przeziębienia Biegunki Łatwo powstające wybroczyny lub krwawienia bez wyraźnej przyczyny

Leczenie

U chorych na te chorobę stosuje się leczenie antybiotykami i lekami przeciwirusowymi takimi jak zidowudyna (AZT), didanozyna, dideoksycytydyna. Trwają próby nad bierną immunoterapią oraz zaawansowane testy nad skuteczną szczepionką przeciwko AIDS.

Profilaktyka

Stosowanie prezerwatyw ze środkami plemnikobójczymi, umożliwiającymi zniszczenie wirusa poza organizmem, wierność, unikanie przygodnych kontaktów seksualnych,stosowanie igieł jednorazowego użytku.

lekarzespecjaliści

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest AIDS i jak można się nim zarazić ?

[więcej]

Czy można zarazić się AIDS od osoby, która nie ma objawów choroby ?

[więcej]

Czy kobieta będąca w ciąży i chorująca na AIDS może zarazić swoje dziecko?

[więcej]

Czy AIDS można się zarazić od komarów lub kleszczy?

[więcej]

Jakie są objawy AIDS?

[więcej]

Jak leczyć AIDS?

[więcej]

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl